Pamiętam to doskonale, choć minęło już około 20 lat. Oglądając telewizję natrafiałem na kanał, gdzie jakiś sympatyczny pan charakterystycznie gestykulował i prawił mało jeszcze wtedy zrozumiałe dla mnie słowa o języku polskim. Bardzo mi się to jednak podobało. Pewnie już domyśliliście się, że tym panem był prof. Jan Miodek. Nie trzeba chyba nikomu go przedstawiać, ale gwoli formalności przypomnijmy, że ten bodaj najwybitniejszy polski językoznawca prowadził niegdyś legendarny program „Ojczyzna polszczyzna”.
Wrocławski krasnal, umieszczony przed budynkiem Instytutu Filologii Polskiej, upamiętniający prof. Jana Miodka. Figurka krasnala została stworzona z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin oraz zakończenia kariery pedagogicznej profesora Miodka
źródło: Jarosław Góralczyk - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61485014
Nie ukrywam, że jestem wielkim fanem współczesnego programu profesora -„Słownik polsko@polski”. Naprawdę oglądając kolejne odcinki można się bardzo wiele nauczyć, poznać nowe kwestie i utrwalić to, co już wiemy (albo nam się wydaje, że wiemy :).
Warto też słuchać prof. Jerzego Bralczyka, który również znakomicie włada naszym językiem. Gdy sobie go „wygooglujemy” albo wstukamy na YouTube, wyskoczy nam szereg filmików z udziałem tego językoznawcy.
Polecam też poradnię językową PWN. Jeśli mamy jakiś problem natury językowej, warto tam napisać. Nie zapomnijmy też przejrzeć bardzo bogatego zbioru pytań i odpowiedzi, który już w archiwum poradni się znajduje.
To tylko absolutnie podstawowe miejsca w Internecie (i nie tylko, bo można również poczytać tradycyjne książki profesorów), gdzie możemy rozwijać nasze umiejętności językowe.
Stara prawda mówi, że aby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. To prawda. W ten sposób chociażby wzbogacamy swój zasób słownictwa. Oczywiście, realizując się przykładowo jako pisarze, nie będziemy kopiować stylu innych twórców. Jednakże z połączenia czyjegoś stylu, naszych umiejętności i pewnej dozy czynników przypadkowych, może urodzić się coś niepowtarzalnego - nasz niepowtarzalny styl pisania. I tego Wam oraz sobie życzę, zachęcając jeszcze na koniec naszego dzisiejszego spotkania do sięgania po powyższe materiały.
Piszcie też, proszę, w komentarzach jakie są Wasze propozycje w dzisiejszym temacie.
Komentarze
Prześlij komentarz