Ostatnio we wpisie czternastym na tym blogu nakreśliłem pokrótce główne kierunki moich pisarskich celów na ten rok. Przyszedł czas, żeby zabrać się za realizację jednego z nich. Tak na marginesie dodam, że drugi też się realizuje i może za miesiąc uda się już przedstawić pierwsze efekty.
Chciałbym zatem dzisiaj przedstawić Wam kilka moich rad o fundamentalnym dla każdego pisarza znaczeniu - jak pisać? Nie kreuję się bynajmniej na jakiegoś wielkiego mistrza klawiatury (chciałem powiedzieć pióra ;) Niemniej wystukam trzy główne rady, które mi się nasuwają:
- miej cel - pisanie bez określonego celu czasem wbrew pozorom ma sens, jednak w większości przypadków musimy stawiać sobie cele, gdy piszemy; zazwyczaj nasz tekst kierujemy do kogoś, do jakiegoś potencjalnego odbiorcy, a zatem wypadałoby wiedzieć, co chcemy poprzez nasze zdania osiągnąć; kiedyś trochę o tym pisałem w małej trylogii;
- ucz się od najlepszych - może się oczywiście zdarzyć, że ktoś posiada wrodzony talent pisarski, ale nawet takie diamenty potrzebują kogoś, kto je oszlifuje; dobrze sięgać po porady kogoś takiego jak prof. Jan Miodek czy Remigiusz Mróz; a oto jeszcze kilka innych przykładów - radzą Joanna Glogaza, Kamila Kruk, Katarzyna Bonda i Szymon Hołownia.
- łam zasady - wiem, że to brzmi dziwnie, ale czasem tak jest; zdarza się, że tekst wyjątkowy powstaje wtedy, gdy ktoś pisze zupełnie nieszablonowo; choć nie wiadomo, gdzie tak naprawdę leży granica między szaleństwem i rozwagą, warto przynajmniej od czasu do czasu działać poza schematami.
To na razie tyle jeśli chodzi o rady. Ten wpis zatytułowałem jednak "radzim i piszem". Te przestarzałe formy czasownikowe sugerują, że dzisiaj chcę Wam nie tylko radzić. Tym drugim elementem będzie zachęta do czytania innych moich tekstów, które dostępne są w sieci. Oto przykłady:
- Co łączy króla Polski i pewną Francuzkę z polską kolędą?;
- Karol Wielki - francusko-niemiecki spór o legendę;
- Chamonix 1924 - igrzyska, które zmieniły bieg historii;
- Dagerotypia - Paryż na najstarszej fotografii świata przedstawiającej człowieka;
- Żuawi śmierci - komandosi powstania styczniowego;
- 226 lat od śmierci Ludwika XVI - potomka trzech królów Polski;
- „Najpierw być, a potem jak być” - 186 rocznica powstania Związku Jedności Narodowej;
- Nowy Rok po staremu - zwyczaje i tradycje;
- Boże Narodzenie – wczoraj i dziś, tu i tam;
- Boże Narodzenie – czas radości, nie stresów
A jakie Wy macie rady dla wszystkich piszących?
Pozdrawiam Was serdecznie i do następnego razu.
Komentarze
Prześlij komentarz